IDW, İstanbul Design Week Logo ETKİNLİKLER KONFERANSLAR KATILIMCILAR DUYURULAR BASIN İLETİŞİM ENGLISH
TASARIMCILAR, TASARIM SERGİLERİ VE TASARIM İLE İLGİLİ KONFERANSLAR SİZİ BU SENE ESKİ ŞAPKA FABRİKASI’NDA GERÇEKLEŞECEK İSTANBUL DESIGN WEEK’TE BEKLİYOR.
IDW, İstanbul Design Week Facebook sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Twitter sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Instagram sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week YouTube sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Vimeo sayfasını takip edin
ETKİNLİKLER
ISTANBUL DESIGN WEEK 2015 PROGRAM 14.10.2015 / Çarşamba 11.00 Sergi Salonu Açılış saati 11.00 – 12.30 Basın Turu 15.00 – 16.00 Film Gösterimi: Dünya Tasarım Başkenti 17.00 Konferans: Karl Stocker: Tasarımın gücü" 18.00 Konferans: Wolfgang Pichler, VITEO’nun Yaratıcı Direktörü: "Bulanık Sınırlar" 15.10.2015 / Perşembe 11.00 – 19.00 Sergi Salonu Açılış Saati 17.00 – 17.45 Konferans: Diego Tamburini, Autodesk: "Tasarım ve Teknoloji" 16.10.2015 / Cuma 11.00 – 19.00 Sergi Salonu Açılış Saati 15.00 – 16.00 Konferans: Jana Keller & Johanna Riplinger "Sürdürülebilir Moda" 17.10.2015 / Cumartesi 11.00 – 19.00 Sergi Salonu Açılış Saati 15.00 – 16.00 Konferans: Nikola Radeljkovic, Numen’de Endüstriyel Tasarımcı 17.00 Panel Enis Karavil, 313. Sanayi Yaratıcı Direktör & Kurucu: İstanbul’ da Yaratıcı İşlerdeki Genç Girişimciler, 313. Sanayi / Kolektif House / Atölye İstanbul 17.00 – 18.00 Film Gösterimi: Dünya Tasarım Başkenti
GENÇ BALKAN TASARIMCILARI

Genç Balkan Tasarımcıları / Ortak Paydalar

Balkanlar için tasarım neyi ifade ediyor ve neler tasarlıyorlar?

Genç Balkan Tasarımcıları, Mikser tarafından 2009 ve 2010 yıllarında başlatılan Genç Sırp Tasarımcılar projesinin yol açtığı doğal bir gelişim ve dönüşüm gösterdi. Mikser Festivalinin bölgesel başarısı ve Genç Balkan Tasarımcıları projesinin uluslararası başarısından dolayı Mikser yarışmalarına katılmak üzere tüm bölgedeki genç tasarımcıların çok yoğun bir ilgi göstermesi sebebi ile ulusal ölçekten (Sırp) bölgesel ölçeğe (Güney-Doğu Avrupa) kadar doğal bir şekilde gelişme gösterdi. Genç Balkan Tasarımcıları, tasarım alanında Balkanlı genç yetenekleri teşvik etmek üzere başlatılan bölgesel bir yetenek yarışmasıdır. Ana hedefi, genç, yaratıcı insanlara kendilerini ifade etmeleri, kendi konseptlerini gerçekleştirmeleri ve endüstriyel tasarımların üretimi hakkında bilgi edinmeleri için bir fırsat vermektir. 2014 yılında, YBD Yarışması Balkan Tasarım Ağı Projesi içinde daha da büyüdü.

 

Genç Balkan Tasarımcılarının 2015'deki sloganı; "Ortak Paydalar, kişinin kendi mirası üzerinde iç gözlemsel bakışı ve kültürel değerleri, yerel kökleri, otantikliği ve kusurları ve bunların akıllıca yorumlanmasını gerektiriyor."

 

Tasarım konseptleri, ürünleri (mobilya, aydınlatma, iç mekân elemanları, gündelik nesneler, ev aksesuarları, kırtasiye, yardım ürünleri), kentsel hizmetler, geri dönüşümlü malzemeler, moda kıyafetleri, vb gündelik sorunlara yenilikçi ancak rasyonel çözümler sunuyor. Kriterler: maddi ve manevi miras konuları,çağdaş toplum yaşamının kalitesini artıran projenin yenilikçi özelliklerinin içinde örülmüş; ergonomi; rasyonel üretim maliyetleri; yerel olarak mevcut olan malzemelerin kullanılması; çevre dostu üretim süreci; anlamlı sosyal etkisi.

 

Balkan Tasarım Ağı (Balkan Design Network), hem bölge ve Avrupa'da hem de uluslararası düzeyde Balkan tasarımının geliştirilmesi ve tanıtımı için stratejik desteğin düzgün bir biçimde ifade edilerek sağlanması amacı ile Belgrad'dan Mikser Organizasyonu, Zagreb'ten Hırvat Tasarımcıları Derneği ve Üsküp'ten PublicRoom tarafından kurulan yenilikçi bir platform. Amaçları, daha geniş bir kitleye tasarım değerlerinin yaygınlaştırılmasının yanı sıra sosyal ve ekonomik gelişim sürecinde de tasarımın önemi konusunda farkındalık yaratmak.

 

www.balkandesignnetwork.org

 

Sergilendiği Etkinlikler

Tirana Design Week 2015

Vienna Design Week 2015

İSTANBUL TASARIM AKADEMİSİ SERGİSİ

İstanbul Temalı Hediyelik Eşyalar Sergisi

İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle İstanbul Tasarım Akademisi’nin bir projesi olarak düzenlenen sergi, İstanbul’un marka olabilecek tasarım ürünlerini yaratmak için öğrencileri bir araya getirdi. Öğrenciler ile yapılan atölye eğitimleri sonrasında seçilen 10 öğrenci İstanbul temalı hediyelik eşyalar tasarladı. Her öğrencinin kendine ait İstanbul’u hediye olarak hayata geçti ve prototipleri sergi için hazırlandı. İstanbul Tasarım Akademisi’nin hedefi bu projeleri hayata geçirecek üreticiler ile tasarımların buluşması ve mağazalarda yerlerini alması...

 

İstanbul Tasarım Akademisi Atölye Çalışması Finalistleri

Baki Mert Altun

Gözde Bayraktar

Merve Gürbüz

Ayşe İri

Sena Buse Genç

Işıl Çağatay

Onur Yılmaz

Zehra Bayramlar

İrem Çoşkun

Esin Bilge Çelik

 

www.istanbultasarimakademisi.com

 

Online katalogu indirmek için tıklayınız

 

Proje videosunu izlemek için tıklayınız

W HOTEL YOUNG DESIGNERS COMPETITION 2014

W Hotel Lounge için Kutlama Bardak Tasarımları

İstanbul’un yaratıcı dünyasından ilham alarak W markasını ve yenilenen W Lounge’ı yansıtan bir “Kutlama Bardağı” tasarlamak üzere, güzel sanatlar, mimarlık ve tasarım fakültelerinde okuyan veya yeni mezun 200’ün üzerinde genç başvurdu.

 

Yarışmaya katılan projeler, W İstanbul Genel Müdürü Christian Hoehn, Mimar ve Tasarımcı Mahmut Anlar, Endüstriyel Tasarımcı ve Oya Design’ın kurucusu Dr. Oya Akman, Kale Stratejik Tasarım Koordinatörü Sertaç Ersayın ve İstanbul Design Week Koordinatörü Arhan Kayar’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

 

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık 4. Sınıf öğrencisi Burak Kocak ‘GULF’ adlı tasarımıyla birinciliğe hak kazanırken, 9 Eylül Üniversitesi’nden Gökhan İldiri ‘Rewolution’ adlı tasarımıyla ikinciliğe, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık mezunu Bengi Kırıcı ise ‘W Glass’ adlı tasarımıyla üçüncülüğe layık görüldü.

 

İlk 3 Seçilen Finalistler

1. BURAK KOCAK

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık 4.sınıf

 

2. GÖKHAN İLDİRİ

9 Eylül Üniversitesi Mezunu

 

3. BENGİ KIRICI

Yıldız Teknik Üniversitesi / Mimarlık

 

IDW 2015 dönemi projesi sergilenecek finalistler

DERYA AKBULUT

İTÜ / Endüstri Ürünleri Tasarımı 4.Sınıf

 

EMRE MERİÇ

Mimar Sinan Üniversitesi / İç Mimarlık 3. sınıf

 

GİZEM ÇALIŞKAN

İzmir Ekonomi Üniversitesi / Mimarlık 4. Sınıf

 

BAHAR NAMA

İTÜ / Mimarlık Mezunu

 

İDİL KANTARCI

Yaşar Üniversitesi / Mimarlık 3.sınıf

 

AYŞE SEDA KÜRKÇÜOĞLU

İTÜ / Şehir ve Bölge Planlama mezunu

 

EGE ACAR

Özyeğin Üniversitesi / Mimarlık 1. sınıf

 

www.whotelyoungdesigners.com

“şApkAcı” (SANAL SERGİ)

Eski Şapka Fabrikası için hayal edilen mimari tasarımlar

İstanbul Kültür Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin Eski Şapka Fabrikası için ürettikleri fikir ve projelerden oluşan “şApkAcı” sergisinin açılışı 13 Şubat 2015 Cuma günü dDf (dream design factory) Eski Şapka Fabrikası'nda gerçekleştirildi.

 

Proje stüdyosunun yürütücülüğünü Rana Kutlu, Vehbi Tosun, Sevinç Ormancı ve Türkan Oya Ekmekci’nin gerçekleştirmiştir.

 

01 RedBull Sound Clash

Cevahir Safi, Performans Salonu-Bar

 

02 Chanel Moda Akademisi

Dilara Çakır, Moda Akademisi: Tasarım-Üretim-Defile

 

03 Google Living Building

Fatih Özdemir, Ofis binası

 

04 Call and Response Jazz Club

İlham Nur Demir, Jazz cafe-bar-kütüphane

 

05 Omphalion Mücevher Tasarım Atölyesi

Letisya Arslan, Mücevher tasarım atölyesi-satış

 

06 Create Your Style

Leyla İlhanlı, Stil tasarım danışmanlığı

 

07 Human Kişisel Gelişim

Baki Mert Altun, Kişisel gelişim-aktivite merkezi

 

08 Eski Şapka Fabrikası Reklam Ajansı

Nursel Güler, Reklam Ajansı

 

09 Dans Fabrika

Pelin Saygılı; Dans Akademisi-gösteri merkezi

 

10 Big Chefs Restaurant & Akademi

Tuğçe Coşkun, Mutfak akademisi-restaurant