IDW, İstanbul Design Week Logo ETKİNLİKLER KONFERANSLAR KATILIMCILAR DUYURULAR BASIN İLETİŞİM ENGLISH
TASARIMCILAR, TASARIM SERGİLERİ VE TASARIM İLE İLGİLİ KONFERANSLAR SİZİ BU SENE ESKİ ŞAPKA FABRİKASI’NDA GERÇEKLEŞECEK İSTANBUL DESIGN WEEK’TE BEKLİYOR.
IDW, İstanbul Design Week Facebook sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Twitter sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Instagram sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week YouTube sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Vimeo sayfasını takip edin
KATILIMCILAR
DAY STUDIO

DAY Studio Doğanberk Demir ve Yeşim Eröktem'in İsviçre'deki tasarım okulu ECAL'den mezuniyetlerinden sonra 2014 yılında İstanbul'da kurulmuştur. DAY endüstriyel tasarım, mobilya, aydınlatma, ev aksesuarları ve ambalaj tasarımı alanlarında çalışmaktadır.

 

DAY Studio evrensel tasarım anlayışını, arkaplanları olan Türk kimlikleri ile birleştirip özgün ve fonksiyonel tasarımlar geliştirmektedir. Son projeleri olan AVLU'da da bu bakış açısıyla, özellikle Kapalıçarşı ve etrafında çalışan zanaatkarlarla ortak üretilen ürünler yer almaktadır. Koleksiyon, mermer, gümüş ve ahşap gibi doğal malzemeler kullanılarak üretilmiştir.

 

www.day-studio.com

EMNA

EMNA eserlerinde sanatçı gözüyle el emeğinin birleşmesi sonucu basit, cesur ve iddialı ürenler ortaya çıkar. Bu eserler zanaatkar ve sanatçı tarafından paylaşılan ham maddelere karşı olan saygıyı temsil eder. Tasarımlarımızın güzelliği, orijinalliği ve kullanışlılığı; yaratıcılığa odaklanmış çalışmaların sonucudur.

 

"Objelerin ruhlarına hayat veren benzersiz bir parçanın yapılması için zanaatkarın ahşap, mermer gibi materyallerin kusurlarını ve karakteristiklerini kullanmasına izin veren vizyon ve beceri kombinasyonudur. Oluşan son eser öyle bir objedir ki; güzellik, pratik, ham madeye ve zanaatkarın el işçiliğine bir tür bir saygı göstergesi ve göz aydınlığıdır."

Emna Rached

 

www.emnastudio.com

ESCAPEFROMSOFA

Escapefromsofa, 2009 yılında İstanbul’da kurulan bir tasarım stüdyosudur. Ticari ve konut projelerinde, farklı ihtiyaçlara yönelik konsept danışmanlığı, iç mimari proje ve uygulama hizmetleri sunar. Escapefromsofa tasarım ekibi tasarımlarıyla, güncel gereksinmeleri zengin deneyimlere çevirecek çağdaş mekanlar, ürünler ve fikirler yaratma gayesindedir. Tasarım sürecinde, yaratıcılığa önem verir, yeni üretim teknikleri ve materyallerini kullanarak sadeliğin ve işçiliğin öne çıktığı detayları araştırır.

 

www.escapefromsofa.com

BERKER DESIGN

1973 yılında İstanbul'da doğan Halit Berker 1992'de Amerika'ya giderek 1 yıl New York'ta, 4.5 yıl San Francisco'da Reklam Tasarımı ve Görsel Sanatlar üzerine eğitim aldı. Daha sonra İstanbul'a döndü ve reklam sektöründe çalışmaya başladı. Bir çok büyük, uluslararası reklam ajansında art direktör olarak görev aldı. Zamanla reklamcılığın yanında dekorasyon ve iç mimariye merak saran Berker, kendi evi ile başlayan mimari yolculuğuna mobilya tasarımları ile devam etmekte.

 

Kendi çizdiği tasarımlarını özel bir atölyede hayata geçirerek retro kavramını ve geçmişi evlerimize tekrar konuk ediyor.

 

Ulus'ta bulunan mağazasında birbirinden farklı ve zevkli tasarımlarını bulacağınız halit berker, kişiye özel tasarımlarla da özlem duyduğumuz o eski günlerdeki mobilyalarınızı bugünün heyecanıyla birleştirerek benzersiz ürünler sunuyor.

 

www.halitberker.com

www.berkerdesign.com

JOHANNA RIPLINGER MODA TASARIMCISI, ROYAL BLUSH MARKASININ KURUCUSU

İsviçre markası olan ROYAL BLUSH 2006 yılında salt el çantası ile faaliyetine başlamıştır. Geçtiğimiz 10 yıl içinde Bilezikler, Kolyeler, İnce Örgü Yünü, Kemerler, Çanta ile yakın zamanda şehir giyimi için deri espadriller gibi geniş bir yelpaze ile koleksiyonunu geliştirmiştir.

 

Ürünler Jessica Alba, Daphne Zuniga ve Eric Roberts gibi dünyaca ünlü birçok isim tarafından giyilmektedir.

 

Acil farkındalık ihtiyacına cevap vererek, tasarımın sürdürülebilirlik ile birleşiminin yeni bir ‘lüks’ olacağı bir geleceğe doğru vizyonumuza ve tasarım çalışmalarımıza katkıda bulunuyoruz.

 

Bitkisel olarak tabaklanmış dana derisi ve organik somon derisi ile yerel el işçiliğini kullanarak, her ürünümüzü vicdanımız rahat bir şekilde üretiyoruz. Az, öz ve saf.

 

www.johannariplinger.com

www.royalblush.ch

LASVIT

Camı nefes kesen bir ışık ve tasarım deneyimine dönüştüren Lasvit İstanbul Design Week’te farklı tasarımları ile yer alıyor.

 

Güzellik ve zarafet Avrupa'nın merkezinde bir araya geldi ve benzersizliği, olağanüstü kalitesi ile ünlü olan, aynı zamanda Bohem olarak bilinen Çek camını yarattı. Yüzyıllardır neredeyse her sarayda tercih edilen bir dekor haline geldi. İster kesme kristal ister üfleme tekniği ile üretilmiş çeşitli parçalar ya da süslü ve gösterişli olsun, Roma İmparatoru II Rudolf, Fransa kralı XV Louis ya da Rusya İmparatoriçesi Elizabeth’in görülmeye değer mekânları, onlar insanlık tarihini şekillendirirken mutlaka zaman zaman bu eşsiz parçaların parlayan yüzeyine yansımıştır.

 

Yerel olarak mevcut doğal kaynakların akıllıca üretimi ve ürünün çok yönlülüğü, camın Çek mirasının başlıca ürünü, küçük ülkenin estetik geleneğini temsil eden bir sembol ve nesilden nesile geçen bir zanaat haline gelmesini sağladı. Bohem cam, her sanatsal mecraya adapte edildi ve herkesin bu güne kadar sahip olmak istediği küçük lüks bir tat oldu.

 

Leon Jakimič tarafından 2007 yılında kurulan Lasvit markası Bohem camına yeni bir ışık tutuyor ve geleceğin Milenyum çağına doğru götürüyor. Lasvit, cam sanatının otantikliğini, yenilikçi teknolojiler ve yaratıcı işçilik ile birleştiriyor.Birkaç yıl içinde, Lasvit geleneksel tarzdaki el yapımı cam üfleme tekniği ile kişiye özel yapılan lamba heykeller ve sanatsal enstalasyonlar sunan bir otorite olarak kendini kabul ettirdi.

 

Ayrıca, ünlü tasarımcı ve sanatçılarla işbirliği yaparak benzersiz cam koleksiyonları üretiyor. Sıradışı sanatsal vizyonlarını cam ustalarımızın hassasiyet ve ustalıkları ile somutlaştırmak ve etkileyici, yaratıcı bir külliyat üretmek amacı ile Nendo, Ross Lovegrove, Daniel Libeskind, Maarten Baas, Czechlegends René Roubíček ve Bořek Šípek gibi isimler Lasvit'i seçenler arasında yer alıyor. Camı nefes kesen bir ışık ve tasarım deneyimine dönüştürmek: İşte bu Lasvit'in tavizsiz misyonunun bir manifestosudur.

 

www.lasvit.com

PATRICIA ADLER ŞAPKA TASARIMCISI "HONI SOIT QUI MAL Y PENSE“

"honi soit qui mal y pense" koleksiyonu gösteri dünyasının kültürü hakkındaki tarihi kayıtlardan esinlenilmiş moda ve kostüm arasındaki boşlukta yaşıyor.Bu kadınlar güzellikleri, bilgelikleri ile bilenen dans, müzik ve felsefe yetenekleri ile de takdir edilen kadınlardı. Onlar, önemli kişilikleri ile yan yana perde arkasındaki ipleri çekenlerdi. Bu tasarımlar söz konusu kayıtların yorumlarıdır. Uygulamanın sonucu keçe, deri, reçine ve cam elyafı gibi geleneksel ve modern malzemelerin bir arada kullanılmasıdır. Gösteri dünyasındaki kadınlar kendi döneminlerindeki moda ve trendler üzerinde büyük bir etki yarattılar. Aralarındaki en ünlüler, zengin yararlanıcıları sayesinde hayal edebildikleri her modaya uygun inceliğe sahip olabiliyorlardı, aynı zamanda bu yenilikleri göstermek üzerine de kesin bir güvenleri vardı. Onlar kendi zamanlarının ikonlarıydı ama yine de sıkı kurallara uymak zorundaydılar. Show Girl olarak adlandırılan bu kadınlar, saygın kadınlar arasından ayırt edilebilmek için şehirlerinin kıyafet kurallarına sadık kalmak zorundaydılar. Bir örnek vermek gerekirse; 15. yy’da Savoyen dükü 8. Amadeo, show girl en az yarım ayak uzunluğunda olacak şekilde iki boynuzu olan şapka takmalarını hükmetti. Aynı zamanlarda İtalya’da yaşayan ve kendisini fahişelerin kraliçesi ilan etmiş olan İmperia’nın yatağının son derece sıradışı bir seçim olarak siyah nevresim ile süslenmiş olduğu söylenmektedir. Imperia’nın boynuzlu şapkası bu tarihsel kayıtların eksantrik sonucudur.

 

www.wildathat.com

Fotoğraflar; URS SIEDENTOP Bremen, Almanya