IDW, İstanbul Design Week Logo ETKİNLİKLER KONFERANSLAR KATILIMCILAR DUYURULAR BASIN İLETİŞİM ENGLISH
TASARIMCILAR, TASARIM SERGİLERİ VE TASARIM İLE İLGİLİ KONFERANSLAR SİZİ BU SENE ESKİ ŞAPKA FABRİKASI’NDA GERÇEKLEŞECEK İSTANBUL DESIGN WEEK’TE BEKLİYOR.
IDW, İstanbul Design Week Facebook sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Twitter sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Instagram sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week YouTube sayfasını takip edin
IDW, İstanbul Design Week Vimeo sayfasını takip edin
KONFERANSLAR
KARL STOCKER TASARIMIN GÜCÜ

Uygulamalı Bilimler Graz Üniversitesi'nde Bölümü Sergi Tasarım ve Bilişim Tasarımı başında profesör akademisyen olarak görev almaktadır. Kassel Üniversitesi'nde 1996-1997 bir sergi müdürlüğü yapmıştır. Krems Üniversitesi Güzel Sanatlar Berlin ve Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul dersler vermiştir. Yaratıcı Endüstri, Tasarım ve Sergi Tasarımı hakkında kitaplar yazmış ve bilimsel çalışmalar yapmıştır.

WOLFGANG PICHLER BULANIK SINIRLAR

Styria / Avusturya’da doğan Wolfgang Pichler, Graz Teknik Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi aldı. Mimari çalışmalarında sade ve otantik bir tasarım savunucusu olarak projelerinde çalışmaktadır. Mimari bina tasarımları yanı sıra mobilya tasarımları da bulunmaktadır. Özelikle doğa ile samimi ilişki kuran projeler yaratmaktadır. Kurucusu olduğı tasarım ve mimari şirket VITEO da sadelik ön planda tutulmaktadır.

DIEGO TAMBURINI ÜRETİMİN GELECEĞİ

Üretim Endüstrisi Stratejisti, Autodesk

Abstract: Diego Tamburini, konuşmasının ilk bölümünde, tasarım ve üretimin geleceğine şekil veren teknoloji trendleri ve endüstriyel güçlere değinecek. Tamburini, konuşmasının devamında ise Nesnelerin İnterneti ve Autodesk’in bu alana yaklaşımı ile stratejilerinden bahsedecek.

JANA KELLER & JOHANNA RIPLINGER SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA

Johanna Riplinger

Moda Tasarımcısı, ROYAL BLUSH markasının kurucusu

 

İsviçre markası olan ROYAL BLUSH 2006 yılında salt el çantası ile faaliyetine başlamıştır. Geçtiğimiz 10 yıl içinde Bilezikler, Kolyeler, İnce Örgü Yünü, Kemerler, Çanta ile yakın zamanda şehir giyimi için deri espadriller gibi geniş bir yelpaze ile koleksiyonunu geliştirmiştir.

 

Ürünler Jessica Alba, Daphne Zuniga ve Eric Roberts gibi dünyaca ünlü birçok isim tarafından giyilmektedir.

 

Acil farkındalık ihtiyacına cevap vererek, tasarımın sürdürülebilirlik ile birleşiminin yeni bir ‘lüks’ olacağı bir geleceğe doğru vizyonumuza ve tasarım çalışmalarımıza katkıda bulunuyoruz.

 

Bitkisel olarak tabaklanmış dana derisi ve organik somon derisi ile yerel el işçiliğini kullanarak, her ürünümüzü vicdanımız rahat bir şekilde üretiyoruz. Az, öz ve saf.

 

www.johannariplinger.com

www.royalblush.ch

NIKOLA RADELJKOVIĆ BALKANLARDA TASARIM

Nikola Radeljković, skenografi, endüstriyel ve mekansal tasarım ve sanatsal enstalasyon alanlarında kolektif çalışan Numen/ForUse Tasarım ekibinin kurucu ortağıdır. For Use Ürün tasarım grubu, 1998 yılında Sven Jonke, Christoph Katzler ve Nikola Radeljković işbirliği ile kuruldu. Katzler Viyana'da Uygulamalı Sanatlar Lisesinde okurken, grubun iki üyesi Zagreb'deki Tasarım Okulunda okudu. O zamandan beri grup, Cappellini, ClassiCon, Desalto, Interlubke, Magis, MDF Italia, Moroso, Prostoria ve Zanotta gibi şirketler için mobilya ve objeler tasarlamıştır.

 

Grup, 1999 yılında birkaç önemli sergi tasarımı projesi gerçekleştirmiş ve endüstriyel tasarım alanının dışında gerçekleştirilen tüm projeleri kapsayan bir kolektif kimlik olarak Numen grubunu kurdu. İlk aşamada, grafik ve multimedya tasarımcıları Jelenko Hercog ve Toni Uroda gruba dahil edildi. Ortak çalışmaları, kökleri yüksek modernizm olarak tabir edilen bir geleneğe uzanan ve başta Hırvatistan'da olmak üzere çeşitli sinerjik toplu tasarım projelerinde uygulanan formun kurallara dayalı tasarımı ve formun radikal olarak indirgenmesi konulu deneyler ile karakterize edildi.

 

2004 yılından itibaren, Madrid’deki Ulusal Tiyatro Merkezinde kurulan bölgeye özel, büyük ölçekli bir projenin üretimi olan “Inferno” çalışmasından sonra Numen/ For Use tasarım ekibi skenografiye daha da yoğunlaştı. O zamandan beri grup, çoğunlukla kendileri ile devamlı bir işbirliği geliştiren Tomaz Pandur ve Aleksandar Popovski gibi yönetmenlerle çalışarak, Atina, Belgrat, Berlin, İstanbul, Ljubljana, Madrid, Merida, Osijek, Rijeka, Üsküp ve Zagreb'de film setleri tasarlamıştır.

 

Grup aynı anda iç ve dış tasarım projelerini geliştirdi, Split kent kıyısındaki integral tasarım, Rovinj'deki Hotel Lone iç tasarımı ve Viyana'daki Osterreich gazete genel merkezi bunlardan en önemlileri arasında bulunmaktadır.

 

2008 yılından bu yana kolektif ortaklık, Field, N-Light serisi, Tape, Net, Tuft ve String enstalasyonları gibi, hibrid ve deneysel çalışmaların sonucunda ortaya çıkmış önceden tanımlanmış bir fonksiyonu olmayan objeleri ve konseptleri yapılandırmaya doğru yönelmiştir.

 

Hayli teşhir edilen bu girişimlere paralel olarak grup, sürekli endüstriyel ve set tasarım alanlarındaki başarılarından dolayı ödül kazandıkları disiplinlerde çalışmaktadır. Numen / ForUse, Prag Quadrenali (PQ) 2011'de En İyi Sahne Tasarımı ve Tiyatro Teknolojisi En İyi Kullanım dalında Altın Madalya ile ödüllendirildi.

 

www.numen.eu

PANEL SANAYİ 313 KOLEKTİF HOUSE ATÖLYE İSTANBUL

Sanayi 313

İstanbul’da belli bir yaşam tarzını yansıtan bir platform yaratmak üzere iki kardeş bir araya geldi. İç mimar Enis Karavil’in estetiğe ve yeniliğe merakı, girisimci Amir Karavil’in iş tecrübesiyle birleşerek, hayat felsefesini takiben İstanbul’da yer alan Sanayi 313’ü yaratmaya kadar gitti.

 

Sanayi 313 tasarim, sanat ve yemek gibi farkli disiplinleri bunyesinde bir araya getiriyor. Sıra dışı marka seçkisi ile müşterilerini özel parçalarla buluşturan mağaza bölümü, mekanın genel dekorasyonu ve restoran alanı ile az rastlanır konseptini tamamlıyor.

 

Özenle secilen ve tasarlanan ürünler sağlıklı/rafine bir restoran ile mekanin giriş katında yer alıyor. Üst kat ise tasarım stüdyosu olarak çalışıyor.

 

Sanayi 313’un kendi bünyesinde oluşturduğu markası ‘’313’’ ise aksesuardan mobilyaya değişik tasarımlar sunuyor.

 

Kolektif House

Kolektif House olarak işimiz; yaratıcı, verimli ve ekonomik çalışma alanları tasarlamak. Amacımız ise; işini severek yapan, üreten ve ürettiğini paylaşmak isteyen, birey ve şirketleri bir çatı altında buluşturarak, aralarındaki sinerjiyi güçlendirmek.

 

Kolektif üyelerinin başarılı olmaları için gereken tüm altyapı ve servisleri sağlıyor, mutlu ve yaratıcı bir ofis alanı sunuyoruz. Verimli bir ofis/çalışma tecrübesi için; 7/24 ofis kullanımı, taze kavrulmuş kahve ikramı, hızlı internet erişimi, vale, temizlik ve güvenlik gibi operasyonel hizmetler sunuyoruz.. İhtiyaca göre tasarlanan üyelik modelleriyle kişiye özel ekonomik çözümler üretebiliyor, maliyetsiz ofis kurma imkanı sağlayabiliyoruz. Verilen express masaj hizmetleri ve nefes egzersizleri gibi motivasyon yükseltecek sürprizlerimiz ise, Kolektif üyelerini daha da mutlu kılmak için..

 

Eğitici, öğretici ve eğlenceli etkinliklerimizi ise tamamen ilham vermek ve paylaşmak için tasarlıyoruz.

 

Kolektif House’da; ‘Love, Create & İnspire’ yani ‘Sev, Üret & İlham ver’ felsefesiyle yola çıkıyor, paylaşmanın tadına varıyoruz.

 

ATÖLYE İstanbul

ATÖLYE İstanbul, şehrin etkileşim ve yaratıcılık platformu.

 

Platform, farklı disiplinlerden kendini üreterek ifade etmek isteyenlerin bir araya geldiği bir ekosistem olarak işliyor. Hedefi ise tasarım, sanat, girişimcilik ve teknoloji kültürüne katkıda bulunmak.

 

Mekan içinde esnek, yarattığı değerle kalıcı olmayı amaçlayan ATÖLYE İstanbul, sunduğu üretim alanları ve aylık olarak düzenlediği atölyelerle komünitesinin yaratıcı keşiflerini teşvik ediyor, kazara girişimciliğin önünü açıyor.